Galvaniz Tesis Kurulumu

01 Ağu
Galvaniz Banyoları

Galvaniz Tesis Kurulumu

GALVANİZ TESİS KURULUMU

450 derecede erimiş çinkonun içine daldırılan demirin kaplanmasına galvaniz denir. Bu işlem özellikle paslanmaya karşı yapılan bir işlemdir. Dış mekanda, açık havada tüm hava koşulları altında çalışacak metallerin daha uzun süre dayanıklı olması için yapılan bir işlemdir. Kısaca metalin ömrünü uzatmaktır. Ömrünü uzatma işlemci de galvaniz olmuş metali kromet kaplamakla olur.

Galvaniz işleminden sonra dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Bunlar galvenizin mikron değeri, malzemeye yapışkanlığı, uygunluğu, dros yapışması, birbirine yapışmış malzemeler, uç kısımlardaki galveniz birikintileri, deliklerdeki çapaklar, kaplanmamış bölgeler, kül yapışmaları ve beyaz pas. Bunlar dikkat edilmesi gereken noktalardır. Malzeme galvenizlenme aşamasında imalat sırasında tasarımlanmalıdır. İçi boş olan malzemelerde çinko giriş delikleri ve basınç çıkış delikleri önemlidir.

Galveniz prosesi ; yağ alma, durulama, asitle dağlama, durulama, fluxlama, kurutma ve daldırma olarak sırasıyla bu işlemlerden oluşmaktadır.

Galvenizlenebilen küçük parçalar; zincir galvenizi, saplama galvenizi, ankraj galvenizi, saç galvenizi ve profil galvenizi.

Topraklama hatlarında galveniz topraklama kazık ve galveniz topraklama şerit kullanılır.

Galvenizlenebilen malzemelerin kimyasal kompozisyonları ; %0,25’ten az Karbon – %0,05’ten az Fosfor – %1,35’ten az Mangan – %0,05’ten az silisyum. Fosfor ve silisyum değerinin yüksek olması sandalin denilen mat ve kalın kaplamaya neden olabilir.

Tüm bunların düzgün ve hızlı yapılabilmesi için sdg kaplamalarda ocak büyüklüğü çok önemlidir. Aynı zamanda maliyeti düşürür. Tek seferde büyük parçaları az maliyetle tamamlayabilirsiniz.

 

Write a Reply or Comment